Vijesti

06.03.2025
Uspješno završena XXIX međunarodna naučno-stručna konferencija IT 2025

Od 19. do 22. februara 2025. godine, na Žabljaku je održana XXIX međunarodna naučno-stručna konferencija "Informacione tehnologije" (IT 2025), koja je okupila preko 200 učesnika iz više od 20 zemalja. Organizatori ovogodišnje konferencije bili su: Univerzitet Crne Gore – Elektrotehnički fakultet, Univerzitet Donja Gorica – Fakultet za informacione sisteme i tehnologije, IT društvo Crna Gora, Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka, Institut inženjera elektrotehnike i elektronike – IEEE i IEEE sekcija za Srbiju  i Crnu Goru, FIVE Grupa, kompanija Čikom iz Podgorice, a sve uz punu podršku crnogorskog Nacionalnog centra kompetencija u oblasti računarstva visokih performansi - EuroCC2/EuroCC4SEE. 
XXIX  Konferencija zvanično je otvorena sekcijama posvećenim prezentaciji naučnih radova, gdje su istraživači iz različitih oblasti informacionih tehnologija predstavili najnovije rezultate svojih istraživanja. Tokom prvog dana održane su ukupno četiri sesije, od kojih su dvije realizovane uživo – u konferencijskim salama hotela “Žabljak” i hotela “Gorske oči” – dok su preostale dvije organizovane u virtuelnom formatu. U okviru sesija predstavljeni su radovi iz oblasti softverskog inženjerstva, obuhvatajući MLOps alate, automatizaciju u cloud okruženju, optimizaciju baza podataka, validaciju korisničkih interfejsa i primjenu computational intelligence tehnika za modelovanje sličnosti. 
Plenarni dio programa bio je posvećen diseminaciji rezultata istraživačkih projekata EuroCC2, EuroCC4SEE, TRACEWINDU, AI AGE, NEST4WB, FishEUTrust, Danube DNA, MontEDIH, DERHE, GenAI HPC4WB, COMMECT i EUREKA.
Posebna pažnja tokom aktivnosti drugog i trećeg dana bila je usmjerena na EuroCC2/EuroCC4SEE radionicu i regionalnu saradnju. Radionica je okupila studente, istraživače i stručnjake iz oblasti računarstva visokih performansi. Prvi dio radionice bio je posvećen inovacijama, tehničkim strategijama migracije i razvoju kompetencija, dok je drugi dio kroz okrugli sto omogućio konsultacije sa ekspertima i povezivanje akademskih i industrijskih partnera. Predstavnici NCC iz Turske, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Srbije doprinijeli su dragocjenim iskustvima u angažovanju industrije, uključivanju malih i srednjih preduzeća, kao i razvoju PoC/korisničkih slučajeva u raznim sektorima, uključujući digitalnu trgovinu, simulacije društvenih mreža, bioinformatiku, velike jezičke modele i prognozu klime/vremenskih prilika.
Pored radionice i panel sesije, EUROCC4SEE je održao i radni sastanak, gdje su predstavnici nacionalnih centara kompetencija (NCC) Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Turske, Bosne i Hercegovine i Srbije analizirali trenutne izazove i mogućnosti unapređenja saradnje. 
Završetak konferencije obilježen je panel diskusijom "ICT Future from the Present", u okviru kojeg su stručnjaci iz industrije, uključujući predstavnike IDC-a, Simensa i Yettela, zajedno sa predstavnicima akademske zajednice, diskutovali o budućim tehnološkim izazovima i mogućnostima u oblasti ICT-a.
IT 2025 konferencija još jednom je potvrdila svoju ulogu ključne platforme za razmjenu znanja i jačanje saradnje između akademske zajednice i industrije, otvarajući prostor za nova partnerstva i inovacije u oblasti informacionih tehnologija.






22.02.2025
I završni dan Konferencije je obilovao interesantnim dešavanjima

Završni dan konferencije je bio dinamičan i sadržajan, sa naglaskom na strateška partnerstva i buduće pravce razvoja informacionih tehnologija. U jutarnjim satima održane su sekcije za prezentaciju naučnih radova, gde su istraživači predstavili inovativne metode i primjene naprednih tehnologija, uključujući vještačku inteligenciju, sajber bezbjednost i softverske optimizacije. Ove sesije bile su prilika za povezivanje akademske zajednice i industrije kroz diskusiju o praktičnim izazovima i mogućim rješenjima u IT sektoru.  

Nakon pauze, održan je EuroCC2/EuroCC4SEE strateški sastanak, gdje su ključni akteri raspravljali o jačanju regionalne saradnje među nacionalnim  centrima kompetencije u oblasti visokoperformansnog računarstva. Fokus je bio na zajedničkim inicijativama i harmonizaciji trening programa, dok je u nastavku sastanka održana i zatvorena sesija EuroCC2 SEE posvećena dugoročnoj održivosti i budućim pravcima saradnje. Paralelno su se odvijali NEST4WB sastanci i radionice, gdje su partneri analizirali napredak u implementaciji kurseva i uspostavljanju laboratorijske infrastrukture, kao i strategije za jačanje saradnje.  

Kraj dana bio je rezervisan za panel diskusiju "ICT Future from the Present", na kojoj su stručnjaci iz industrije, uključujući predstavnike IDC-a, Simensa i Yettela, zajedno sa predstavnicima akademske zajednice, diskutovali o budućim tehnološkim izazovima i mogućnostima u oblasti ICT-a. 

Konferencija je završena na već prepoznatljiv način – druženjem učesnika uz muziku, igru i pjesmu do kasno u noć. Za odličnu atmosferu pobrinuli su se Pljevaljski tamburaši, dok je gastronomska ponuda Nacionalnog restorana na Crnom jezeru dodatno upotpunila zadovoljstvo prisutnih učesnika Konferencije.






20.02.2025
Drugi dan protekao u znaku nauke, HPC-a i regionalne saradnje

Dan je započeo sekcijama posvećenim prezentaciji naučnih radova, gdje su istraživači iz različitih oblasti informacionih tehnologija predstavili najnovije rezultate svojih istraživanja. Učesnici su imali priliku da kroz interaktivne diskusije analiziraju ključne teme i izazove u industriji. Paralelno s tim, održana je i poster sekcija, gdje su mladi istraživači i doktorandi prezentovali svoje projekte i ideje u direktnoj komunikaciji sa učesnicima konferencije.  

Posebna pažnja bila je usmjerena na EuroCC2/EuroCC4SEE radionicu, koja je okupila studente, istraživače i stručnjake iz oblasti HPC. Prvi deo radionice bio je posvećen inovacijama, tehničkim strategijama migracije i razvoju kompetencija, dok je drugi deo kroz okrugli sto omogućio konsultacije sa ekspertima i povezivanje akademskih i industrijskih partnera. Pored radionica, EUROCC4SEE je održao i radni sastanak, gdje su predstavnici nacionalnih centara kompetencija (NCC) analizirali trenutne izazove i mogućnosti unapređenja saradnje. 

Dan je završen neformalnim druženjem na HPC networking događaju u restoranu "Međed", gdje su učesnici imali priliku da u opuštenoj atmosferi nastave razgovore i razvijaju nova partnerstva. Ova kombinacija stručnih sesija, radionica i neformalnih okupljanja još jednom je potvrdila značaj konferencije IT 2025 kao ključne platforme za razmenu znanja i jačanje saradnje između akademske zajednice i industrije. 






19.02.2025
XXIX naučno-stručna konferencija IT 2025 je počela sa radom

Danas je na Žabljaku zvanično otpočela XXIX naučno-stručna konferencija Informacione tehnologije (IT 2025). Tokom prvog dana održane su ukupno četiri sekcije, od kojih su dvije realizovane uživo – u konferencijskim salama hotela Žabljak i hotela Gorske oči – dok su preostale dvije organizovane u virtuelnom formatu.

Učesnici sekcije u sali hotela Žabljak imali su priliku da čuju izlaganja autora koji su predstavili rezultate svojih istraživanja iz oblasti pomorske robotike, upravljanja multiagentnim sistemima, Digital Twin platformi, podvodnih akustičnih komunikacija, simulacija širenja naftnih mrlja i razvoja Zero Trust arhitekture.

U sali hotela Gorske oči predstavljeni su radovi iz oblasti softverskog inženjerstva, obuhvatajući MLOps alate, automatizaciju u cloud okruženju, optimizaciju baza podataka, validaciju korisničkih interfejsa i primjenu computational intelligence tehnika za modelovanje sličnosti. Razmatrane su i performanse paralelnog programiranja, efikasnost GPT-generisanih konceptualnih modela, primjena Big Data tehnologija u farmaceutskoj industriji, kao i implementacioni idiomi u arhitekturi poslovnih aplikacija.

Prva virtuelna sekcija bila je posvećena primjeni savremenih tehnika vještačke inteligencije, uključujući velike jezičke modele (LLM-ove), kvantno računarstvo, konvolucione neuronske mreže i blokčejn tehnologiju. Prezentovani radovi bavili su se temama analize gužvi, video analitike, medicinske dijagnostike, prepoznavanja ljudskih akcija i detekcije deepfake sadržaja.

U drugoj virtuelnoj sekciji predstavljeni su rezultati istraživanja usmjerenih na primjenu vještačke inteligencije u analizi sentimenta u finansijama, medicinskoj dijagnostici (rak larinksa i kože), bezbjednosti u mHealth sistemima, praćenju objekata putem više kamera i segmentaciji slika radi preciznog mjerenja veličine objekata.

Plenarni dio programa bio je posvećen diseminaciji rezultata istraživačkih projekata EuroCC2/EuroCC4SEE, TRACEWINDU, AI AGE, NEST4WB, FishEUTrust, Danube DNA, MontEDIH, DERHE, GenAI HPC4WB, COMMECT i EUREKA.

U aktivnostima prvog dana konferencije učestvovalo je ukupno 70 učesnika. Pauza između sesija iskorišćena je za zajednički ručak u restoranu na skijalištu Savin kuk, dok je radni dan zaokružen koktelom dobrodošlice, u prijatnoj atmosferi, uz razgovore i razmjenu iskustava među učesnicima.






18.02.2025
Sve je spremno za početak konferencije

Završene su poslednje pripreme za početak Konferencije. Pristigli su i prvi učesnici. Ove godine ih je, kako je bilo očekivano i uobičajeno u ovom periodu godine, dočekao sniježni pokrivač. Meteorološki uslovi su takvi da će učesnici i posjetioci Konferencije moći da uživaju u rekreaciji na padinama Savinog Kuka, nakon napornih radnih aktivnosti u prijepodnevnim sekcijama.






15.02.2025
Objavljen program Konferencije

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je Program 29. IT konferencije i raspored sekcija postavljen na sajtu u okviru linkova "Program konferencije" i "Raspored sekcija".

Obavještavamo vas da možete pratiti rad Konferencije i putem videokonferencijskog linka. Autorima radova koji to budu željeli biće omogućeno da radove prezentuju pomoću ZOOM sistema za video konferencije. Linkovi za pristup su postavljeni na sajt Konferencije, u okviru linkova "Raspored sekcija" i "Program konferencije". Detaljnije informacije su objavljene na sajtu ili ih možete dobiti od tehničkog sekretara na mail it@ucg.ac.me.
Da bi korisnik mogao da koristi ZOOM videokonferencijski sistem, na računaru treba da ima:

  • standardni web browser,
  • web kameru i slušalice sa mikrofonom i
  • Internet konekciju.

Mole se autori koji će prezentovati svoje radove da posebno obrate pažnju na “UPUTSTVO ZA PREZENTOVANJE RADOVA”, a za sve dodatne informacije se mogu obratiti na mail it@ucg.ac.me.






10.02.2025
Obavještenje za autore

UPUTSTVO ZA PREZENTOVANJE RADOVA

  • Kotizacija je obavezna za učesnike čiji su radovi prihvaćeni za prezentaciju na Konferenciji.
  • Autorski rad može prezentovati samo autor ili koautor ako je za rad plaćena kotizacija.
  • Ukoliko rad ne bude prezentovan na Konferenciji neće se naći u Zborniku radova IT 2025. Radovi na engleskom koji budu prihvaćeni od IEEE udruženja za publikovanje u IEEE Xplore bazu, u Zborniku će biti objavljeni samo kao Abstrakt.
  • Za prezentovanje rada predviđeno je najviše 10 minuta i dodatnih 5 minuta za pitanja i odgovore.
  • Prezentacija radova i praćenje Konferencije može se obavljati i putem ZOOM sistema za video konferencije. Linkovi za pristup sistemu su postavljeni na sajtu Konferencije, u okviru linka "Raspored sekcija". Svaka sekcija ima svoj link.
  • Autori treba da se prijave na sistem i jave moderatoru najmanje 10 minuta prije početka sekcije.
  • Mole se autori da pošalju skenirane kopije uplatnica za kotizaciju, zbog loših međubankarsnih komunikacija i kašnjenja u informisanosti da je uplata izvršena.

Sve detaljne informacije možete naći na sajtu ili nas kontaktirajte.

Zahvaljujemo Vam na učešću.






13.01.2025
Produžen rok za prijavu radova

Zadovoljstvo nam je da Vas pozovemo na 29. međunarodnu naučno-stručnu konferenciju INFORMACIONE TEHNOLOGIJE 2025. 

Obavještavamo vas da je, na zahtjev autora radova, produžen rok za prijavu radova do 26.01.2025.

Prihvaćeni radovi mogu biti prezentovani u okviru oralne ili poster sekcije. Radovi se mogu prezentovati i on-line, putem ZOOM aplikacije.

Očekujemo Vaše učešće na predstojećoj Konferenciji.

Pozivamo akademsku, stručnu i širu javnost da isprate aktivnosti na Konferenciji i on-line, putem videokonferencijskih linkova za pristup koji su dostupni na zvaničnom sajtu Konferencije.  

Dobro došli!






02.07.2024
29. međunarodna konferencija INFORMACIONE TEHNOLOGIJE 2025

29. međunarodna konferencija INFORMACIONE TEHNOLOGIJE 2025 održaće se od 19. do 22. februara 2025. godine na Žabljaku. Na Konferenciji će biti organizovana predavanja i rasprave na okruglim stolovima o trendovima razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija u svijetu, kao i aktuelnim zbivanjima iz ove oblasti u Crnoj Gori. U dogovoru sa Organizacionim odborom Konferencije, zainteresovane institucije mogu organizovati prezentacije svojih naučno-istraživačkih, stručnih, razvojnih i proizvodnih projekata i dostignuća. Autorski radovi prijavljeni za prezentovanje će biti recenzirani i odabrani na bazi kompletnog rada. Radove treba pisati prema uputstvu koje možete preuzeti ovdje: Uputstvo.doc.

Ukoliko rad pripremate na engleskom jeziku, koristite englesku verziju sajta konferencije (postoje razlike u pripremi finalne verzije rada) i šablon Instructions.doc.

Prihvaćeni radovi pisani na engleskom jeziku će biti predloženi za uključivanje u IEEE Xplore, pod uslovom da ispunjavaju obim i zahtjeve kvaliteta IEEE Xplore, dok će ostali radovi biti objavljeni u zborniku IT konferencije.

Rad se prijavljuje preko Microsoft-ovog CMT sistema, do kog se može doći preko stavke "Prijava radova" u meniju. Ukoliko nemate nalog na Microsoft CMT sistemu, možete ga kreirati preko istog linka.

Očekujemo Vašu podršku, sugestije i učešće na predstojećoj IT konferenciji.